Soğutma Grubu

Soğutma grubu, enjeksiyon esasıyla hızlı ve şok soğutma sağlayan cihazlardır. Cihazın modeline göre özellikleri farklılık gösterdiği gibi temel olarak soğutma işlevini yerine getirir. Sıvı veya gazla çalışan farklı modellere sahiptir. Sıvı ile çalışan modeller daha az yer kaplarken aynı işlevi yerine getiren gazla çalışan modeller daha büyük yapıdadır.

Soğutma grubu, ısının bir kaynaktan alınarak başka bir kaynağa iletilmesini sağlayan enjeksiyon temelli sistemlerdir. Endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılan soğutma grubunun çalışma prensibi oldukça basittir. Kompresörde sıkıştırılan gazın konsanser sistemde soğutulur. Genleşme vanası adı verilen vanadan geçen gaz aniden, şok etkisiyle soğur. Ardından sıcak ürün herhangi bir bekleme gerekmeksizin soğutulur. Soğutma grupları su ve hava soğutmalı sistemler olmak üzere iki farklı kategoriye sahiptir. Her ne kadar farklı niteliklere sahip olsa da bu iki türden soğutma grubunun çalışma prensibi aynıdır. Farklı sektörlerde kullanılan soğutma grubu,  farklı türden ürünlerin hızla soğutulmasında kullanım için uygundur.

Soğutma Grubu Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğutma grubu, enerji tasarrufu sağlıyor olması nedeniyle endüstriyel alanda oldukça geniş yelpazeli bir kullanım alanına sahiptir. Kozmetik, sağlık, ilaç, gıda, ayakkabı, plastik enjeksiyon, şoklama sistemleri, soğuk hava depoları başta olmak üzere soğutma ihtiyacının bulunduğu her endüstriyel alanda kullanılabilir. Bu tür makineler, sahip oldukları özelliklere göre tek bir endüstriyel alanda fonksiyonel olarak kullanım için de uygundur.

Soğutma Grupları Nedir?

Soğutma grubu, kompresörde ısıtılan havanın şok etkisiyle kondanser içerisinde soğutulması şeklinde çalışmaktadır. Dünya genelinde en yaygın olarak tercih edilen soğutma çözümlerindendir. Kompresör, kondanser, evaporatör ve genleşme vanası olmak üzere 4 farklı üniteye sahiptir. Basit bir çalışma prensibine sahip olmakla birlikte yüksek düzeyde verimlilik sağlar.

Soğutma Grupları Ne İşe Yarar?

Soğutma grupları, temel olarak sıvı mahiyetindeki ürünlerin şok etkisiyle soğutulması işlevine sahiptir. Bu özelliğiyle soğutma grupları, üretim alanında birçok farklı endüstriyel tesiste ve sektörde kullanılan makinelerdir. Özellikle aniden soğutma ihtiyacının bulunduğu ürünlerin imal edildiği sektörlerde yaygın olarak talep görmektedir.

Daha fazla ürüne buradan ulaşabilirsiniz.