Soğutma Tüneli

Soğutma tüneli, imal edilen ürünün niteliklerine göre farklı özelliklere sahip olabilir. Bununla birlikte tüm soğutma tünelleri, temel olarak şok soğutma fonksiyonuna sahiptir. Soğutma tünelinin genel özellikleri; PVC plastikten ve PFTE teflondan üretilerek, INOX paslanmaz özelliğe sahip olmalarıdır. Boyutları taleplere göre belirlenebilir. Vaks, krem ve sıcak proses gibi kozmetik ürünlerinin üretiminde ya da farklı endüstriyel taleplerin karşılanmasında kullanılabilir.

Soğutma tüneli, kozmetik sektöründe imal edilen çeşitli ürünlerin şok etkisiyle soğutularak, üretime hazır hale gelmesini sağlayan araçtır. Sıcak ürün soğutma tünelleri olarak da adlandırılabilen bu araçlar, temel olarak vaks ve benzeri nitelikteki ürünlerin şok etkisiyle soğutulmasını sağlar. Üretim sürecinde önemli bir zaman tasarrufu vadeden soğutma tünelleri, aynı zamanda bazı ürünlerin zorunlu olarak soğutulmasında da önemli bir rol oynar. Vak üretiminin ilk basamağında yüksek ısılarda ısıtılarak doldurulan vakslar, soğutma tüneli ile şok soğutmadan geçirilmek durumundadır. Etiketleme ve folyolama ünitelerine hazırlanan ürünler, bu ünitelerde gördükleri işlemlerden sonra satışa hazır hale getirilir.

Soğutma Tünelleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğutma tüneli, vaks ve krem gibi kozmetik ürünlerin üretiminde kullanılan araçlardır. Farklı boyutlara ve özelliklere sahiptir. Çoğunlukla sıcak ürünlerin aniden soğutularak bekleme sürecinin minimalize edilmesinde kullanılır. Özellikle vaks üretiminde aniden şok soğutma oldukça kritik bir öneme sahiptir. Dolayısıyla vaks ve benzeri kozmetik ürünlerin imal edilmesinde soğutma tünellerine ihtiyaç duyulur.

Soğutma Tünelleri Nedir?

Soğutma tüneli, dolum aşamasında yüksek sıcaklıklarla ısıtılan vaks ve benzeri türden ürünlerin aniden soğutulmasını sağlayan tüneldir. Bu tünel, diğer üretim hatlarına entegre de edilebilmektedir. Talep edilmesi durumunda çıkış bölümünden folyo yapıştırma makinesine ürünlerin aktarılabilmesini de olanaklı hale getirmektedir.

Soğutma tünellerinin uzunlukları, ebatları ve şerit sayıları üretimi gerçekleştirilecek olan ürünün niteliklerine göre farklılık gösterebilir. Çoğunlukla sıcak dolum makinelerinin hemen arkasında kullanılır. Isıtılarak üretime hazır hale getirilen ve dolumu gerçekleştirilen ürünlerin şok etkisiyle soğutulmasını sağlar. Daha sonra kurulacak entegrasyonla folyo yapıştırma makinesine, opsiyonel olarak ürünleri ilettiğini belirtmek mümkündür.

Soğutma Tünelleri Ne İşe Yarar?

Sıcak ürün soğutma tüneli, temel olarak sıcak ürünlerin şok etkisiyle soğutulmasını sağlar. Özellikle vaks üretiminde yaygın olarak tercih edilen tünel, endüstriyel üretimlerde oldukça gereçli bir araçtır. Sıcak ürünlerin uzun süre beklemesini engelleyen tünel, zamandan tasarruf sağlar. Vaks ya da benzeri sıcak işlem gören her türden kozmetik ürünün dolum sürecinde tercih edilmektedir. Geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu sayede farklı sektörler tarafından talep edildiğini söylemek olanaklıdır.

Daha fazla ürüne buradan ulaşabilirsiniz.